Menu

Shkencëtarët zgjidhin misterin e valës së dritës në yllin Tabby Featured

Shkencëtarët zgjidhin misterin e valës së dritës në yllin Tabby

Modele të çuditshme të dritës afatgjatë përreth një objekti yjor të zymtë rreth 1.300 vjet larg mund të shkaktohen nga pluhuri orbital dhe nuk ka gjasa të jetë rezultat i një “megastrukture të huaj”, besojnë shkencëtarët.


Një teori e pazakontë që rrethon shkëlqimin luhatës të KIC 8462852, i njohur gjithashtu si yll Tabby, është se objekti mund të jetë në afërsi të një anije kozmike të huaj që fshihet në konstelacionin Cygnus.Në vitin 2011 dhe 2013, drita që ndriçonte nga ylli i largët ra me 20 për qind për një periudhë të shkurtër, duke çuar në spekulime të shumta se pse. Një nga teoritë e përhapura në internet ishte e alienëve.Tani një studim i ri duke përdorur teleskopët Spitzer dhe Swift të NASA-s ka treguar se modelet e dritës të vërejtura më herët kanë më shumë të ngjarë të jenë nga një re e pluhurit që rrethon yllin e Tabby-t.Grimcat, kur janë të pabarabarta, do të kishin aftësinë të errësonin dritën ultravjollcë në nivele të ndryshme duke kaluar mbi yllin që flakëronte.“Kjo shumë e përjashton teorinë e megastrukturës së huaj, pasi kjo nuk mund të shpjegojë ndjeshmërinë e varësisë së valës”, tha Huan Meng, autori kryesor i studimit në Universitetin e Arizonës. “Ne dyshojmë, në vend të kësaj, ka një re pluhuri që rrethon yllin me një periudhë orbitale rreth 700 ditë”.Nga tetori i vitit 2015 deri në dhjetor të vitit të kaluar, hulumtuesit përdorën teleskopë ultravjollcë dhe infra të kuqe për të vëzhguar fenomenin.

 

back to top

Gjirokastra ON LINE

hotel

facebook

 

 

 

YouTube

 

 

twitter

 

google+

viagrageneric viagraviagra genericviagra couponsviagra without a doctor prescriptionviagra onlineequipe argentine viagraviagra pricesbuy viagracialis vs viagracheap viagraviagra pillsviagra samplesviagra side effectswhat is viagraviagra couponviagra naturalviagra dosageviagra for sale uknatural viagrabuy viagra onlinegeneric viagra 100mgfemale viagrahow does viagra workhow to use viagraviagra activateherbal viagraviagra tabletssophia viagraviagra sans ordonnanceviagra kaufenviagra tabletviagra vs cialisonline viagracanadian viagraviagra for womenviagra ohne rezept aus deutschlandpfizer viagraviagra 100mgviagra costfree viagraviagra alternativesviagra canadaviagra on lineviagra single packsviagra for menviagra pillviagra 100mg tablets retail priceorder viagraviagra tescoside effects of viagraviagra pillen kruidvatviagra for salediscount viagrawhat does viagra doviagra costsviagra uklevitra vs viagraviagra 100 mgutilisation viagrabest price viagracost of viagraviagra sexviagra wikipediasex viagra for womenwhere to buy viagraviagra nebenwirkungenrevatio vs viagraviagra without a doctor prescription usaviagra genericoviagra 50mgviagra from canadaover the counter viagraviagra effectsviagra substituteviagra medicinepfizer viagra coupons from pfizerbuy generic viagraviagra wikiviagra bestellenviagra ohne rezept auf rechnungcanada viagrawomen viagrabuying viagraviagra softviagra priceviagra 100viagra en ligne livraison 24hviagra on line no prechow long does viagra lastviagra alternativeviagra receptfrittamoxicillinamoxicillin 500 mgamoxicillin dosageamoxicillin side effectsamoxicillin clavulanateamoxicillin rashamoxicillin and alcoholwhat is amoxicillin used foramoxicillin 500mgamoxicillin 875 mgside effects of amoxicillinwhat is amoxicillinamoxicillin usesamoxicillin 1000amoxicillin trihydrateamoxicillin antibioticamoxicillin 500amoxicillin allergyamoxicillin and clavulanate potassiumamoxicillin 500mg capsulesamoxicillin for dogsamoxicillin capsulesallergic reaction to amoxicillinamoxicillin 875amoxicillin dosingamoxicillin dosage for childrenwhat does amoxicillin treatamoxicillin clavamoxicillin for utiamoxicillin dosierungamoxicillin liquidcan amoxicillinamoxicillin bnfamoxicillin medscapeamoxicillin allergic reactionantibiotic amoxicillinside effects of amoxicillin 500 mgamoxicillin for catsamoxicillin clavulanate potassiumamoxicillin reactionadult dosage of amoxicillin suspensionamoxicillin for sinus infectionhow does amoxicillin workamoxicillin alcoholfish amoxicillinamoxicillin overdoseampicillin vs amoxicillinamoxicillin pediatric dosingamoxicillin potassium clavulanateis amoxicillinpenicillin vs amoxicillinamoxicillin for strep throatamoxicillin 250mgfish mox amoxicillinis amoxicillin penicillinclavulanate amoxicillinamoxicillin diarrheaamoxicillin pot clavulanateamoxicillin and clavulanate potassium tabletsamoxicillin and clavulanateaugmentin vs amoxicillinamoxicillin over counter walgreensamoxicillin dosage for adultsalcohol and amoxicillinamoxicillin utidoes amoxicillin expirethuoc amoxicillinbnf amoxicillinamoxicillin piladult dosage for amoxicillin suspension875 mg amoxicillinallergic to amoxicillinamoxicillin spcamoxicillin for ear infectionamoxicillin side effects in womenbuy amoxicillinamoxicillin pregnancy

channel7 live