Menu

Ndërtohet ura më e gjatë në botë

Ura më e gjatë në botë e ndërtuar në det në Kinë është afër përfundimit.


Ura 55 km e gjatë lidh Hong Kongun, Makaun dhe Zhuhai, tre nga qytetet më të rëndësishme të Kinës.Për ndërimin e saj janë investuar 12 miliardë pound. Struktura kryesore e urës ka përfunduar në korrik dhe rruga është 55 km e gjatë, nga të cilat 22.9 km janë urë dhe 6.7 km janë tunel.Inxhinierët kanë filluar punimet e tyre në ndërtimin e tunelit me gjatësi 6.7 km brenda në det në 13 tetor dhe pritet që në fund të vitit të hapet. Ky mendohet të jetë gjithashtu tuneli më i gjatë në botë nënujor.Pas rreth shtatë vjet ndërtimi, Ura e Hong Kong-Zhuhai-Macau do të hapet deri në fund të vitit.

 

Read more...

Bllokohen dy rrjetet më të mëdha sociale

Facebook dhe Instagram janë dy rrjetet më të mëdha sociale në të gjithë botën, por kanë disa orë që janë jashtë funksionit.


Problemet filluan rreth orës 4 të pasdites me Facebook, gjë që shkaktoi panik të përdoruesit.Menjëherë pas saj, edhe Instagram pati probleme në disa vende të Europës dhe Shteteve të Bashkuara. Vetëm pas pak minutash, të dy rrjetet sociale u bllokuan duke i lënë të gjithë përdoruesit pa fjalë.Ankesat vazhdojnë të postohen në rrjetin social Twitter, por nuk dihet arsyeja e këtij mosfunksionimi të rrjeteve.

 

Read more...

Parqet eoliene në det të hapur mund të furnizojnë gjithë botën me energji

Parqet eoliene në mes të detit mund të gjenerojnë më shumë energji të rinovueshme se sa ato të instaluara në tokë, me shumë mundësi mjaftueshëm për të furnizuar gjithë botën, sipas një studimi të publikuar sot në SHBA.


Studiues të “Carnegie Institution for Science” kanë zbuluar se erërat më të forta që hasen në det të hapur mund të prodhojnë pesë herë më shumë energji se sa turbinat e instaluara në tokë.Ndërkohë që nuk ekziston aktualisht asnjë park eolien i një madhësie të konsiderueshme në ujëra të thellë, rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se kjo teknologji ia vlen të studiohet.“Në dimër, parku eolien i Atlantikut Verior mund të prodhojë energji mjaftueshëm për t’iu përgjigjur të gjitha nevojave aktuale të civilizimit”, sipas këtij studimi të publikuar në Akademinë Amerikane të Shkencave (PNAS).Ndërsa në verë, parqe të tilla eoliane mund të prodhojë mjaftueshëm energji për të mbuluar nevojat e Evrops në elektricitet, ose të SHBA-së”, sipas këtij studimi.Parqet eoliane në mes të detit mund të kapin energjinë që vjen nga lartësia e atmosferës deri në sipërfaqe.“Kemi konstatuar se parqet eoliane gjigante oqeanike janë në gjendje të përfitojnë nga pjesa më e madhe e energjisë së erërave në të gjithë atmosferën, ndërkohë që parqet eoliane në tokë mbeten të limituara vetëm nga erorat që janë pranë sipërfaqes”, deklaroi bashkëautorja e këtij studimi AnnaPossner./ATA/

 

Read more...

Gara e rrallë me makina diellore

Qindra konkurrentë nga e gjithë bota po ndërmarrin një garë rraskapitëse prej 3,000 kilometrash përmes nxehtësisë së Australisë në makinat e vogla diellore.


Sfida Botërore e Energjisë Diellore nga Darvini në Adelaide përfshin teknologjinë e baterisë dhe panelin diellor, me shasi të lehtë prej përafërsisht 135 kg.Ngjarja dyvjeçare tërheq pjesëmarrësit nga katër qoshet e globit, dhe këtë vit, do të marrin pjesë 42 makina nga mbi 40 vende.“Ky është 30 vjetori i Sfidës së Bridgestone World Solar dhe konkurrentët duan të jenë pjesë e kësaj. Ata janë tërhequr në sfidën e rregullave të reja që reduktojnë madhësinë e tabelave diellore pa kufizuar madhësinë e makinës diellore “, tha drejtori i garës Chris Selwood për Reuters.Një audiencë globale prej më shumë se 25 milionë njerëz do të ndjekë përparimin e tyre nëpër disa prej peizazheve.

 

Read more...

Snapchat jashtë funksionit, ‘frikësohen’ përdoruesit

Snapchat, aplikacioni që shërben për të dërguar fotografi dhe mesazhe ka frikësuar të gjithë përdoruesit pasi nuk po punon.


Shumë persona janë tronditur dhe kanë shkruajtur në Twitter se kanë një problem me programin dhe nuk arrijnë ta kuptojnë arsyen.Ndërkohë, aplikacioni i është përgjigjur të gjithëve duke i thënë se po kontrollojnë që ta rregullojnë sa më shpejt problemin.Duket se kjo gjë nuk ka ndodhur me të gjithë prandaj rrezikon që Snapchat të jetë jashtë funksionit për të paktën 24 orë.

 

Read more...

Shkencëtarët zgjidhin misterin e valës së dritës në yllin Tabby

Modele të çuditshme të dritës afatgjatë përreth një objekti yjor të zymtë rreth 1.300 vjet larg mund të shkaktohen nga pluhuri orbital dhe nuk ka gjasa të jetë rezultat i një “megastrukture të huaj”, besojnë shkencëtarët.


Një teori e pazakontë që rrethon shkëlqimin luhatës të KIC 8462852, i njohur gjithashtu si yll Tabby, është se objekti mund të jetë në afërsi të një anije kozmike të huaj që fshihet në konstelacionin Cygnus.Në vitin 2011 dhe 2013, drita që ndriçonte nga ylli i largët ra me 20 për qind për një periudhë të shkurtër, duke çuar në spekulime të shumta se pse. Një nga teoritë e përhapura në internet ishte e alienëve.Tani një studim i ri duke përdorur teleskopët Spitzer dhe Swift të NASA-s ka treguar se modelet e dritës të vërejtura më herët kanë më shumë të ngjarë të jenë nga një re e pluhurit që rrethon yllin e Tabby-t.Grimcat, kur janë të pabarabarta, do të kishin aftësinë të errësonin dritën ultravjollcë në nivele të ndryshme duke kaluar mbi yllin që flakëronte.“Kjo shumë e përjashton teorinë e megastrukturës së huaj, pasi kjo nuk mund të shpjegojë ndjeshmërinë e varësisë së valës”, tha Huan Meng, autori kryesor i studimit në Universitetin e Arizonës. “Ne dyshojmë, në vend të kësaj, ka një re pluhuri që rrethon yllin me një periudhë orbitale rreth 700 ditë”.Nga tetori i vitit 2015 deri në dhjetor të vitit të kaluar, hulumtuesit përdorën teleskopë ultravjollcë dhe infra të kuqe për të vëzhguar fenomenin.

 

Read more...

Krijohen bateritë e reja që karikojnë celularin për 5 minuta

Një version i ri i baterive të celularëve mund të karikojë 10-20 herë më shpejt se përpara.


Shkencëtarët e Universitetit Rice kanë krijuar bateri me kapacitet të lartë që mbetën të qëndrueshme edhe pas shumë akuzash.“Kapaciteti i këtyre baterive është i madh, por ajo që është për tu vlerësuar është se mund të karikojmë plotësisht një celular për 5 minuta, duke shmangur dy orët tipike që presim,” – tha James Tour.Studiuesit kanë treguar se kanë marrë përbërje të krijimit të alsfaltit duke e përzier me metale të tjera për të bërë që bateritë të jenë të shpejta dhe të fuqishme. Ndërkohë vazhdojnë të testohen në laborator dhe nuk dihet nëse do vijnë në treg.

 

Read more...

Raketa në vend të avionëve?!

Njerëzit shumë shpejt do të kenë mundësi që të fluturojnë nga një kontinent në tjetrin në më pak se një orë, ndërsa risia është prezantuar së fundmi nga Elon Musk.


Themeluesi i Space X dhe Tesla ka hedhur idenë e transportit përmes raketave, gjë që sipas tij, do të mundësonte përshkimin e distancave relativisht të gjata brenda një afati të shkurtër kohor Në një video promocionale të shpërndarë së fundmi, ekspertët që po punojnë për projektin kanë sjellë edhe pamjet e para se si do të mund  të udhëtojnë qytetarët, ndërsa nga përllogaritjet paraprake, distanca Londër New York do të mund të përshkohet në vetëm 39 minuta.Raketa mund të arrijë një shpejtësi maksimale prej 27 mijë kilometrash në orë dhe është pjesërisht e ripërdorshme, gjë që ul automatikisht edhe kostot për prodhimin.Gjithashtu, Musk ka sqaruar se ky është një version me parametra më të ulta në krahasim me Raketën e Madhe që pritet të kryejë udhëtime drejt planetit Mars brenda vitit 2024.Themeluesi i Space X deklaroi në fund se gjëja më e rëndëishsme është fakti që kompania ka gjetur edhe investitorët që kanë pranuar të vendosin paratë e tyre mbi këtë projekt që do të nisë të zhvillohet brenda pak muajve.

 

Read more...

Në botë janë të ndarë, në hapësirë SHBA dhe Rusia janë bashkë!

Shtetet e Bashkuara dhe Rusia kanë rënë dakord të ndërtojnë një stacion të ri hapësinor të quajtur Deep Space Gateway, stacion i cili do të ndërtohet në orbitën e hënës, tha kreu i agjencisë hapësinore Roscosmos të Rusisë, duke shtuar se modulet e para mund të jenë të gatshme midis viteve 2024 dhe 2026.


“Ne kemi rënë dakord të bashkohemi me projektin për të ndërtuar një stacion të ri internacional Deep Spaceway në orbitën e hënës, “tha kreu i Roscosmos Igor Komarov, cituar nga Interfax.Faza e parë e projektit do të përfshijë ndërtimin e pjesës orbitale të stacionit, njoftoi Komarov.Ai shtoi se teknologjitë e përfshira mund të përdoren më vonë në sipërfaqen e Hënës dhe potencialisht në Mars.Projekti është gjithashtu i hapur për shtetet e tjera për t’u bashkuar, përfshirë Kinën, Indinë, Brazilin dhe Afrikën e Jugut, njoftoi Komarov, duke shtuar se palët e ndryshme diskutuan kontributin e tyre të mundshëm në projekt.Pjesa e Rusisë në projekt mund të jetë zhvillimi i deri në tre moduleve për stacionin.Njoftimi i projektit të përbashkët vjen në një kohë të marrëdhënieve të “ngrira”  midis Moskës dhe Uashingtonit. Kriza ukrainase, si dhe qasjet e dy vendeve për të trajtuar çështjet që rrethojnë Sirinë dhe Korenë e Veriut, shkaktojnë ndasitë kryesore.Eksplorimi i hapësirës, megjithatë, duke përfshirë misionet e përbashkëta në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS), duket të jetë një fushë ku Moska dhe Uashingtoni kanë mirëkuptim të ndërsjellë.

 

 

Read more...

Babypod 20, projektohen pajisjet që mbron foshnjat nga përplasjet

E njëjta teknologji që përdoret në Formula Uno për të siguruar pilotët nga rreziqet e mundshme ndaj përplasjeve, po përdoret për të ndihmuar foshnjat e porsalindura duke i mbajtur të sigurta në ambulanca.


Pajisjet hi-tech të transportit me fibra karboni, të quajtura Babypod 20, janë projektuar me një inxhinieri të avancuar të ekipit Williams të Formula One.Teknologjia e avancuar e kujdesit shëndetësor AHT, kërkoi nga ekipi Williams që të aplikojnë ekspertizën e tyre në sportin e Formulës 1 për të krijuar një mjedis të sigurtë për foshnjat e porsalindura që kanë nevojë për transport të veçantë.Drejtori Teknik i inxhinierisë së avancuar, Paul McNamara tha se ky projekt që po ndërmerret për të siguruar një platformë të lehtë dhe të fortë për transport të sigurtë të foshnjave është e njëjta sfidë që inxhinierët përpiqen të implementojnë në shasinë kryesore të makinave të Formula Uno-s.Transporti i foshnjave të porsalinduara kërkon përdorimin e inkubatorëve të rëndë dhe që kanë nevojë për furnizim me energji elektrike. Babypod 20 është projektuar për të siguruar mjedisin e duhur për foshnjat duke kursyer para dhe me mundësi për tu bashkangjitur çdo barrelë transporti, qoftë në karrocë ose në një ambulancë, makinë apo edhe helikopter.Drejtori i ekipit inxhinierik Willimas tha se shumë risi që janë projektuar për makinat garuese të Formula Uno-s, po bëhen gjithnjë e e më të përdorshme në makinat normale dhe ata duan që teknlogjia e avancuar të përdoret në të gjitha fushat për përmirësimin e jetesës. Pajisjet Babypod 20 janë duke u përdorur tani nga shërbimi i menjëhershëm i transportit të fëmijëve në Britaninë e Madhe. Ekipi i Williams shpreson në prodhimin e 500 pajisjeve Babypod gjatë vitit të parë.

 

Read more...
Subscribe to this RSS feed

Gjirokastra ON LINE

hotel

facebook

 

 

 

YouTube

 

 

twitter

 

google+

viagrageneric viagraviagra genericviagra couponsviagra without a doctor prescriptionviagra onlineequipe argentine viagraviagra pricesbuy viagracialis vs viagracheap viagraviagra pillsviagra samplesviagra side effectswhat is viagraviagra couponviagra naturalviagra dosageviagra for sale uknatural viagrabuy viagra onlinegeneric viagra 100mgfemale viagrahow does viagra workhow to use viagraviagra activateherbal viagraviagra tabletssophia viagraviagra sans ordonnanceviagra kaufenviagra tabletviagra vs cialisonline viagracanadian viagraviagra for womenviagra ohne rezept aus deutschlandpfizer viagraviagra 100mgviagra costfree viagraviagra alternativesviagra canadaviagra on lineviagra single packsviagra for menviagra pillviagra 100mg tablets retail priceorder viagraviagra tescoside effects of viagraviagra pillen kruidvatviagra for salediscount viagrawhat does viagra doviagra costsviagra uklevitra vs viagraviagra 100 mgutilisation viagrabest price viagracost of viagraviagra sexviagra wikipediasex viagra for womenwhere to buy viagraviagra nebenwirkungenrevatio vs viagraviagra without a doctor prescription usaviagra genericoviagra 50mgviagra from canadaover the counter viagraviagra effectsviagra substituteviagra medicinepfizer viagra coupons from pfizerbuy generic viagraviagra wikiviagra bestellenviagra ohne rezept auf rechnungcanada viagrawomen viagrabuying viagraviagra softviagra priceviagra 100viagra en ligne livraison 24hviagra on line no prechow long does viagra lastviagra alternativeviagra receptfrittamoxicillinamoxicillin 500 mgamoxicillin dosageamoxicillin side effectsamoxicillin clavulanateamoxicillin rashamoxicillin and alcoholwhat is amoxicillin used foramoxicillin 500mgamoxicillin 875 mgside effects of amoxicillinwhat is amoxicillinamoxicillin usesamoxicillin 1000amoxicillin trihydrateamoxicillin antibioticamoxicillin 500amoxicillin allergyamoxicillin and clavulanate potassiumamoxicillin 500mg capsulesamoxicillin for dogsamoxicillin capsulesallergic reaction to amoxicillinamoxicillin 875amoxicillin dosingamoxicillin dosage for childrenwhat does amoxicillin treatamoxicillin clavamoxicillin for utiamoxicillin dosierungamoxicillin liquidcan amoxicillinamoxicillin bnfamoxicillin medscapeamoxicillin allergic reactionantibiotic amoxicillinside effects of amoxicillin 500 mgamoxicillin for catsamoxicillin clavulanate potassiumamoxicillin reactionadult dosage of amoxicillin suspensionamoxicillin for sinus infectionhow does amoxicillin workamoxicillin alcoholfish amoxicillinamoxicillin overdoseampicillin vs amoxicillinamoxicillin pediatric dosingamoxicillin potassium clavulanateis amoxicillinpenicillin vs amoxicillinamoxicillin for strep throatamoxicillin 250mgfish mox amoxicillinis amoxicillin penicillinclavulanate amoxicillinamoxicillin diarrheaamoxicillin pot clavulanateamoxicillin and clavulanate potassium tabletsamoxicillin and clavulanateaugmentin vs amoxicillinamoxicillin over counter walgreensamoxicillin dosage for adultsalcohol and amoxicillinamoxicillin utidoes amoxicillin expirethuoc amoxicillinbnf amoxicillinamoxicillin piladult dosage for amoxicillin suspension875 mg amoxicillinallergic to amoxicillinamoxicillin spcamoxicillin for ear infectionamoxicillin side effects in womenbuy amoxicillinamoxicillin pregnancy

channel7 live