Menu

“Guximtarët” jo më një histori për Lazaratinjo më një histori për Lazaratin

Po shkon drejt finalizimit filmi “Guximtarët” i regjisorit amerikan Uilliam Kaufman.


Projekti bëri zhurmë vitin e kaluar kur kompania filmike “Mercury Films” me qendër në Nju Jork e prezantoi në Tiranë me titullin “Lazarati në flakë”, si një zhanër aksioni që zhvillohet në Lazarat, një fshat që njihet tashmë ndërkombëtarisht si një topos i korrupsionit dhe krimit politik.Por autorët dhe producenti kanë vendosur përfundimisht që të mos e identifikojnë historinë me Lazaratin dhe ta mbajnë tregimin në linjën e një historie njerëzore.Një djalë që ka humbur familjen prindërore, lufton të mbrojë nderin përballë njerëzve me pushtet mafioz.Regjisori Kaufman është i njohur për filmat e tij indipendentë “The prodidy” dhe “The hit list”.Aktori Luis Mandilor i ka ardhur ekipit si një tjetër kartë suksesi për projektin. Ai i ka provuar edhe sfidat e prodhimeve hollivudiane, shoën televiziv, aq edhe kinemanë e pavarur.Sikurse Armand Assante me një krijimtari të pasur në teatër dhe kinema përkrak Silvester Stalones, Demi Moore apo nën drejtimin e regjisorëve si Sidni Lymet.Në fakt nacionaliteti i vërtetë i këtij filmi është kjo përzierje aktorësh amerikanë, rusë dhe shqiptarë, po edhe nga Kosova. Nga Shqipëria interpretojnë Besmir Kallaku dhe Salsano Rrapi, nga Rusia Ravshana Kurkova, Radoslav Parvanov etj..Është një histori shqiptare e shkruar nga Marco Balsamo, e folur në gjuhën angleze, e xhiruar midis Sofies dhe Tiranës që pritet të shfaqet premierë fillimisht në Moskë në muajin dhjetor e më pas në Tiranë.Producenti Isa Zarui i Mercury Films dhe aktori protagonist Luis Mandylor tregojnë se çdo të thotë të bësh një film të pavarur aksioni jashtë studiove të Hollivudit.

Read more...

2 mijë euro për këdo që shpërngulet në këtë qytet italian! Cfarë prisni?

A do të pranonit të shpërnguleshit në një vend tjetër nëse do t’iu paguanin 2 mijë euro?


Kjo pyetje nuk është fantazi. Kryebashkiaku i qytetit italian Kandela, Nikola Gatta, i ka bëre thirrje qytetarëve të vijnë e jetojnë në këtë qytezë historike në këmbim të parave.Synimi i kryebashkiakut të këtij qyteti në rajonin e Puglias kërkon që të rikthejë jetën dhe shkëlqimin e fillimviteve 1990. Asokohe në Kandela jetonin 8 mijë persona ndërsa në ditët e sotme ky numër ka rënë në 2700 rezidentë.Mbetet ende e paqartë nëse oferta e Kryebashkiakut Gatta vlen edhe per shtetasit e huaj.

 

Read more...

Një krijesë misterioze në brigjet filipinase...

Një krijesë gjigante është nxjerrë e ngordhur nga deti në brigjet e ishullit Leyte në Filipine.


Një zyrtar vendës tha se krijesa, rreth 32 metra e gjatë, nuk mund të identifikohet pasi një pjesë e madhe e trupit të saj është e dekompozuar, por ai tha se mendohet se bëhet fjalë për një balenë edhe pse nuk mund ta konfirmonte këtë gjë.“Po kaloja në breg dhe pash një gjallesë gjigante, një bishë e detit. Mbeta e befasuar pasi ishte hera e parë që shihja një krijesë të atyre përmasave. Nuk e di se për çfarë gjallesë bëhet fjalë, por isha i sigurt se ishte e ngordhur”, shprehet një banor vendës.

Read more...

Inva Mula entuziasmon publikun me operën 'Peshkatarët e Perlave'

Sopranoja me famë botërore, Inva Mula, ka kënduar mbrëmjen e së dielës rolin e Lejlasë në operën “Peshkatarët e Perlave” në Pallatin e Kongreseve. 


Mula është rikthyer me këtë rol pas 27 vitesh, ku ka qenë edhe regjisorja e premierës.Si gjithmonë publiku nuk ia ka kursyer duartrokitjet sopranos së madhe.Opera me tri akte është shoqëruar edhe me pjesë baleti të realizuara nga koreografët Enada Hoxha e Gert Vaso Kanë interpretuar emra të njohur të skenës operistike shqiptare, si Armando Likaj, Ramona Tullumani, por dhe artistë të huaj.Dirigjenti Zherar Akoka ka drejtuar orkestrën shqiptare, ai ka ardhur edhe në vitet ’90 për të finalizuar me sukses marrëdhënien mes muzikës së Bizet dhe  këngëtarëve.Mula interpretoi në natën e dytë të premierës, rolin me të cilin e lidhin motive të forta. Nëna e saj, sopranoja e njohur Nina Mula e ka interpretuar në vitin 1994 Lejlanë.Për Inva Mulën ky rol në rininë e saj la gjurmë suksesi në atdhe, para se të iktë nga Shqipëria drejt skenave botërore të Romës e Parisit në vitet ‘90 “Peshkatarët e Perlave” ka çelur sezonin e ri artistik të Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit dhe do të vijojë të jepet edhe sot më mbrëmje në Pallatin e Kongreseve

Read more...

Të tjerë shqiptarë të famshëm largohen nga Shqipëria

Të tjerë shqiptarë të famshëm vazhdojnë të zgjedhin të lenë Shqipërinë.


Këtë herë bëhet fjalë për çiftin simpatik Vesa Luma dhe Big Basta, të cilët duket se do të shkojnë drejt SHBA.Çifti prej disa vitesh jetojnë në Tiranë me djalin e tyre Lian, por një postim i fundit i Vesës ka lënë dyshime se ata po përgatiten për t’u zhvendosur.Vesa ka postuar një foto ku shfaqet një tufë pinguinësh e me përshkrimin : Edhe 2 muaj përpara se të ikim. Aventura të reja. Nga fillimi.Duke lënë të kuptohet se pas 2 muajsh me siguri edhe ajo do t’i bashkohet Big Bastës i cili ka 5 muaj që po qëndron në SHBA.Kohët e fundit njoftuan largimin e tyre edh ekëngëtari Vedat Ademi si dhe çifti Shpëtim Saraçi e Mira Konçi.

Read more...

Teatri "Zihni Sako" prej vitesh nuk njeh investime

Teatri profesionist "Zihni Sako" në Gjirokastër mund të japë shfaqje vetëm gjatë 4 apo 5 muajve në vit.


Mungesa e sistemit të ngrohjes dhe ajrimit të sallës kryesore dhe mjediseve të tjera vështirëson punen dhe qëndrimin e publikut në muajt e ftohtë dhe të nxehtë.Sipas drejtorit Kudret Aliko restaurimi duhet të fillojë urgjent.“Dora e fundit është vendosur më 1971, kur të gjithë teatrot e vendit janë rikonstruktuar. Problemi i dytë me teatrin, edhe në rang kombëtar është aktorët e rinj. Kryesisht është një dashuri e tejskajshme e të gjithëve për Tiranën. Problemi i tretë, është që të ketë një rikonceptim të teatrit në nivel qendror”, thotë drejtori i këtij teatri, Kudret Aliko.Teatri "Zihni Sako" vë në skenë rreth 2-3 shfaqje në vit, ndërsa që prej Ballshit e deri në Konispol teatri i Gjirokastrës me 9 aktorë është i vetmi institucion kulturor i këtij niveli.Viktor Çaro është aktori më i vjetër ende aktiv që ju bashkua teatrit në vitin 1974. Ai ka parë shkëlqimin dhe zbehjen e artit, por ende është optimist.“Ka qe në 1968 dhe struktura vetëm e teatrit ka qenë 28 vetë. Aktualisht ne jemi 5,6 deri në 7 aktorë. Është si nata me ditën. Nuk mund të bëjë krahasime dhe shihet vetë gjendja”, thotë aktori Viktor Çaro.Trupa profesioniste e Gjirokastrës u ngjit për herë të parë në skenë në 27 nëntor të vitit 1968 me teatrin "Shokët" të Bashkim Kozelit.Më shumë se 54 aktorë profesionistë kanë punuar ndër vite për të vënë në skenë mëse 130 shfaqje.

Read more...

Fotoreporteri gjerman:Shqiptarët të 'çmendur' pas BENZ-it

Një foto-reportazh nga rrugët e Shqipërisë, kjo ka qenë zgjedhja e gazetarit gjerman David Klaubert, i cili ka mbetur i habitur nga një gjë: Dominimi i makinave Mercedes.


Ndoshta ne nuk e kishim vënë re, por shkrimi i Klaubert i botuar në gazetën e njohur gjermane “FAZ”, tregon se 70 përqind e makinave që qarkullojnë në rrugët tona janë Mercedes.“ Kur vjen në Shqipëri për herë të parë, në këtë vend të vogël e krenarë, do të vesh re se shqiptarët i ngasin makinat ashtu siç e kishit imagjinuar: 70 përqind e makinave janë Mercedes. Ajo që bie në sy është dashuria për yllin me tre cepa. Mercedes-at janë kudo në rrugë, që nga furgonat e deri tek makinat e varrimit. Kaq shumë njerëz që fitojnë në Shqipëri dhe që duan të bien në sy nuk mund të ketë. Por këtu Benz-i është si Volksëagen. Si dreqin ndodh kjo?”, shkruan Klaubert.
Gazetari është përpjekur të gjejë rrënjët se nga ku ka buruar kjo dashuri për Mercedes duke arsyetuar se vjen për faktin se ishin e vetmja makinë që mund ti rezistonte “rrugëve me gropa të Shqipërisë”.“Në fillim të viteve ’90, pas rënies së komunizmit, makinat nisën të vijnë në vend. Markat europiane si Fiat, Peugeot, Opel. Por nuk u rezistonin shumë rrugëve me gropa në Shqipëri. Të vetmet që mbijetonin në rrugë ishin makinat Mercedes-Benz”, shkruan gazetari.Klaubert shton se edhe pse kohët e fundit kanë nisur të hyjnë ndjeshëm në treg marka të tjera, megjithatë dashuria për makinat Mercedes vazhdon.
Kjo për shkak se edhe një mekanik fshati e njeh mirë këtë makinë, ndërsa pjesët e këmbimit janë të lira, më të lira se markat e tjera.

Read more...

Festivali Internacional i filmit në Sarandë

Organizatoret e Dea International Film Festival kanë një qëllim të qartë: të sjellin këtë frymë në industrinë shqiptare të kinematografisë, por edhe kthimin e publikut tek kinemaja, një qëllim të cilin po e arrijnë ngadalë, por bindshëm, pasi tashmë kanë mbërritur në edicionin e katërt të festivalit.


Festivalet janë më shumë se të domosdoshme, sepse do ta mësojnë spektaktorin shqiptar të shkojë në kinema”, shprehet Edmod Topi, Drejtor i “Dea International Film Festival”.
Këtë vit miqve të kinemase do t’u shtohet edhe një tjetër hapësirë.Këtë vit do të ketë edhe një formulë të re vlerësimi. Do të jenë shikuesit ata që në ftesën, apo biletën e tyre do të vlerësojnë filmin më të mirë mes shumë filmave pjesëmarrës në ‘Dea Open Air’ të cilët që prej 27 gushtit deri më 2 shtator do të shoqërojnë mbrëmjet e qytetit bregdetar të Sarandës.

Read more...

" Arti nuk është luks por jeta vet"

Universiteti "Eqrem Çabej" Gjirokastër në bashkëpunim me piktorin e njohur kosovar Xhevdet Spahia dhe Shoqatat "Rinia Europiane Gjirokaster" dhe Unioni i Shoqerise Civile  çelën sot ekspoziten me tematike "


Arti nuk është luks por jeta vet".Me 36 punime apstrakte të vendosura në tre ide 1-Perënditë kanë etje  "Që përsonifikon mrekullinë e femrës të servirura nga autori nudo ,2- Mitet dhe legjendat "Që sjellin Rozafën,Prometeun etj" 3-Peisazhet e bukura Shqiptare. Të gjitha pikturat janë punuar mjeshtërisht nga autori punim në vaj . Kjo ekspozite e çelur ne ambjentet e katit te pare te Rektoratit te Universitetit "Eqrem Çabej" Gjirokaster dhe do te vazhdoje te jete e hapur deri me daten 30 Maj 2017.

Read more...

Ja se çfarë duhet të konsumoni në bazë të grupit të gjakut që keni

Shumë njerëz kanë pësuar reaksion kimik midis tipit të gjakut dhe ushqimit që kanë konsumuar.


Ky reagim vjen si pjesë e trashëgimisë dhe ndodh kryesisht për shkak të disa proteinave të quajtura lektina, roli kryesor i të cilave është mbajtja së bashku e molekulave që ndikojnë në gjak dhe mund të gjenden edhe në ushqime.Kur ju konsumoni ushqime që përmbajnë lektina, qelizat e gjakut aktivizohen.Ja çfarë ushqimesh duhet që të konsumoni sipas  grupit të gjakut.

Grupi i gjakut 0
Në rast se keni këtë lloj gjaku, dieta juaj duhet të përbëhet kryesisht nga proteinat shtazore. Ju duhet të konsumoni shumë peshk, mish pule, mish viçi, mish qengji, prodhime deti. Duhet që të shmangni qumështin, vezët, fasulet dhe bishtajoret.

Grupi i gjakut A
Duhet të konsumoni çajra, perime dhe shumë fruta. Njerëzit me këtë grup gjaku janë të prirur të kenë shumë enzima dhe baktere që ndihmojnë në procesin e tretjes. Idealë për ju janë mollët, zarzavatet, brokoli apo hudhra. Sistemi juaj tretës mund të pranojë edhe ushqime me proteina optimale si pasta, drithëra, etj.

Grupi i gjakut B
Nëse keni këtë grup gjaku duhet të hani sa më shumë peshk, mish të kuq, gjeldeti, djathë, kos dhe qumësht. Gjithashtu mund të konsumoni ananas, banane dhe rrush. Përpiquni të shmangni thekrën, misrin, grurin dhe farërat e ndryshme.

Grupi i gjakut AB
Vetëm 5 % e njerëzve i përket këtij grupi gjaku, dhe ata ndajnë tipare midis grupit A dhe grupit B. Për këtë arsye, ata mund të konsumojnë një gamë të gjerë ushqimesh. Duhet të keni kudjes me konsumimin e mishit sepse aciditeti i stomakut është i ulët tek ju dhe shpesh ai mund të mbetet i patretur.Mund  të konsumoni prodhime deti, perime, vezë dhe qumësht. Ju mund të keni një sistem të fortë imunitar duke ndjekur një dietë të pasur me perime dhe karbohidrate të ndryshme.

 

Read more...
Subscribe to this RSS feed

Gjirokastra ON LINE

hotel

facebook

 

 

 

YouTube

 

 

twitter

 

google+

viagrageneric viagraviagra genericviagra couponsviagra without a doctor prescriptionviagra onlineequipe argentine viagraviagra pricesbuy viagracialis vs viagracheap viagraviagra pillsviagra samplesviagra side effectswhat is viagraviagra couponviagra naturalviagra dosageviagra for sale uknatural viagrabuy viagra onlinegeneric viagra 100mgfemale viagrahow does viagra workhow to use viagraviagra activateherbal viagraviagra tabletssophia viagraviagra sans ordonnanceviagra kaufenviagra tabletviagra vs cialisonline viagracanadian viagraviagra for womenviagra ohne rezept aus deutschlandpfizer viagraviagra 100mgviagra costfree viagraviagra alternativesviagra canadaviagra on lineviagra single packsviagra for menviagra pillviagra 100mg tablets retail priceorder viagraviagra tescoside effects of viagraviagra pillen kruidvatviagra for salediscount viagrawhat does viagra doviagra costsviagra uklevitra vs viagraviagra 100 mgutilisation viagrabest price viagracost of viagraviagra sexviagra wikipediasex viagra for womenwhere to buy viagraviagra nebenwirkungenrevatio vs viagraviagra without a doctor prescription usaviagra genericoviagra 50mgviagra from canadaover the counter viagraviagra effectsviagra substituteviagra medicinepfizer viagra coupons from pfizerbuy generic viagraviagra wikiviagra bestellenviagra ohne rezept auf rechnungcanada viagrawomen viagrabuying viagraviagra softviagra priceviagra 100viagra en ligne livraison 24hviagra on line no prechow long does viagra lastviagra alternativeviagra receptfrittamoxicillinamoxicillin 500 mgamoxicillin dosageamoxicillin side effectsamoxicillin clavulanateamoxicillin rashamoxicillin and alcoholwhat is amoxicillin used foramoxicillin 500mgamoxicillin 875 mgside effects of amoxicillinwhat is amoxicillinamoxicillin usesamoxicillin 1000amoxicillin trihydrateamoxicillin antibioticamoxicillin 500amoxicillin allergyamoxicillin and clavulanate potassiumamoxicillin 500mg capsulesamoxicillin for dogsamoxicillin capsulesallergic reaction to amoxicillinamoxicillin 875amoxicillin dosingamoxicillin dosage for childrenwhat does amoxicillin treatamoxicillin clavamoxicillin for utiamoxicillin dosierungamoxicillin liquidcan amoxicillinamoxicillin bnfamoxicillin medscapeamoxicillin allergic reactionantibiotic amoxicillinside effects of amoxicillin 500 mgamoxicillin for catsamoxicillin clavulanate potassiumamoxicillin reactionadult dosage of amoxicillin suspensionamoxicillin for sinus infectionhow does amoxicillin workamoxicillin alcoholfish amoxicillinamoxicillin overdoseampicillin vs amoxicillinamoxicillin pediatric dosingamoxicillin potassium clavulanateis amoxicillinpenicillin vs amoxicillinamoxicillin for strep throatamoxicillin 250mgfish mox amoxicillinis amoxicillin penicillinclavulanate amoxicillinamoxicillin diarrheaamoxicillin pot clavulanateamoxicillin and clavulanate potassium tabletsamoxicillin and clavulanateaugmentin vs amoxicillinamoxicillin over counter walgreensamoxicillin dosage for adultsalcohol and amoxicillinamoxicillin utidoes amoxicillin expirethuoc amoxicillinbnf amoxicillinamoxicillin piladult dosage for amoxicillin suspension875 mg amoxicillinallergic to amoxicillinamoxicillin spcamoxicillin for ear infectionamoxicillin side effects in womenbuy amoxicillinamoxicillin pregnancy

channel7 live