Menu

Rriten sërish kërkesat e shqiptarëve për azil në BE për 3 mujorin e dytë Featured

Rriten sërish kërkesat e shqiptarëve për azil në BE për 3 mujorin e dytë

Edhe pse në trend ulës shqiptarët vijojnë të kryesojnë Evropën për nivelin e lartë kërkesave për azil në vendet anëtare, madje kanë rifilluar sërish në tremujorin e dytë…


Sipas EUROSTAT në tremujorin e dytë të vitit 6,000 shqiptarë aplikuan rishtas për azil, duke u renditur të gjashtit pas vendeve të lindjes së mesme dhe atyre afrikane për numrin e lartë të azilkërkuesve.Numri i kërkesave të shqiptareve ishte më rritje në krahasim me tremujorin e parë ku ishin shënuar 5400 te tilla. Gjithsej numri i azilkërkuesve shqiptarë në BE për gjashtëmujorin e parë 2017 arriti në 11,400 persona.Gjatë tremujorit të dytë të vitit 2017 u bënë 149,000 aplikime të reja për azil në BE. Fluksi u ul me 11% krahasuar me tremujorin e parë të vitit 2017 (kur u regjistruan 166 500 aplikime për herë të parë) . Ky është tremujori i tretë radhazi ku kërkesat e reja për azil kanë ardhur në rënie.Por sirianet, nigerianët, afganët dhe irakianët ishin më të shumtët. Me 21,100 kandidatë për herë të parë ndërmjet prillit dhe qershorit 2017, sirianët mbetën shtetësia kryesore e njerëzve që kërkojnë mbrojtje ndërkombëtare në Shtetet Anëtare të BE-së, më pas vijnë nigerianët me (9 800 aplikantë për herë të parë), afganët me (9 700), irakianët me (9 300), Pakistanezët me (7 300), shqiptarët me (6 000), Eritreasit me (5 700) dhe Bangladeshi me (5 500). Këto tetë shtetësi përbënin së bashku gjysmën e të gjithë aplikantëve të parë në vendet anëtare të BE gjatë tremujorit të dytë 2017.Më shumë se gjysma kanë aplikuar për azil ose në Gjermani apo në Itali.
Gjatë tremujorit të dytë të vitit 2017, numri më i madh i aplikantëve për herë të parë u regjistrua në Gjermani (me 42 100 aplikantë për herë të parë, ose 28% të aplikantëve të parë për herë të parë në shtetet anëtare të BE) dhe Itali (34 200 ose 23% , pasuar nga Franca (21 200, ose 14%) dhe Greqia (10 600, ose 7%).Numri i aplikantëve të aplikacioneve të para ulur më së shumti krahasuar me tremujorin e mëparshëm në Greqi (-36%) dhe Gjermani (-14%), përpara Mbretërisë së Bashkuar (-8%), Belgjika dhe Italia (të dyja -7%), Holanda dhe Austria (të dyja -6%).Krahasuar me popullsinë e përgjithshme të secilit Shtet Anëtar, shkalla më e lartë e aplikantëve të regjistruar për herë të parë gjatë tremujorit të dytë 2017 ishte regjistruar në Greqi (981 aplikantët e parë për milion banorë), pasuar nga Malta (933), Luksemburgu (887) dhe Qipro (855). Në të kundërt, normat më të ulëta janë vërejtur në Sllovaki (5 aplikantë për milion banorë), Poloni (19), Portugalia (25) dhe Republika Çeke (26). Në tremujorin e dytë 2017, në total ishin 291 aplikantë për azil për milion banorë në BE në tërësi.

back to top

Gjirokastra ON LINE

hotel

facebook

 

 

 

YouTube

 

 

twitter

 

google+

viagrageneric viagraviagra genericviagra couponsviagra without a doctor prescriptionviagra onlineequipe argentine viagraviagra pricesbuy viagracialis vs viagracheap viagraviagra pillsviagra samplesviagra side effectswhat is viagraviagra couponviagra naturalviagra dosageviagra for sale uknatural viagrabuy viagra onlinegeneric viagra 100mgfemale viagrahow does viagra workhow to use viagraviagra activateherbal viagraviagra tabletssophia viagraviagra sans ordonnanceviagra kaufenviagra tabletviagra vs cialisonline viagracanadian viagraviagra for womenviagra ohne rezept aus deutschlandpfizer viagraviagra 100mgviagra costfree viagraviagra alternativesviagra canadaviagra on lineviagra single packsviagra for menviagra pillviagra 100mg tablets retail priceorder viagraviagra tescoside effects of viagraviagra pillen kruidvatviagra for salediscount viagrawhat does viagra doviagra costsviagra uklevitra vs viagraviagra 100 mgutilisation viagrabest price viagracost of viagraviagra sexviagra wikipediasex viagra for womenwhere to buy viagraviagra nebenwirkungenrevatio vs viagraviagra without a doctor prescription usaviagra genericoviagra 50mgviagra from canadaover the counter viagraviagra effectsviagra substituteviagra medicinepfizer viagra coupons from pfizerbuy generic viagraviagra wikiviagra bestellenviagra ohne rezept auf rechnungcanada viagrawomen viagrabuying viagraviagra softviagra priceviagra 100viagra en ligne livraison 24hviagra on line no prechow long does viagra lastviagra alternativeviagra receptfrittamoxicillinamoxicillin 500 mgamoxicillin dosageamoxicillin side effectsamoxicillin clavulanateamoxicillin rashamoxicillin and alcoholwhat is amoxicillin used foramoxicillin 500mgamoxicillin 875 mgside effects of amoxicillinwhat is amoxicillinamoxicillin usesamoxicillin 1000amoxicillin trihydrateamoxicillin antibioticamoxicillin 500amoxicillin allergyamoxicillin and clavulanate potassiumamoxicillin 500mg capsulesamoxicillin for dogsamoxicillin capsulesallergic reaction to amoxicillinamoxicillin 875amoxicillin dosingamoxicillin dosage for childrenwhat does amoxicillin treatamoxicillin clavamoxicillin for utiamoxicillin dosierungamoxicillin liquidcan amoxicillinamoxicillin bnfamoxicillin medscapeamoxicillin allergic reactionantibiotic amoxicillinside effects of amoxicillin 500 mgamoxicillin for catsamoxicillin clavulanate potassiumamoxicillin reactionadult dosage of amoxicillin suspensionamoxicillin for sinus infectionhow does amoxicillin workamoxicillin alcoholfish amoxicillinamoxicillin overdoseampicillin vs amoxicillinamoxicillin pediatric dosingamoxicillin potassium clavulanateis amoxicillinpenicillin vs amoxicillinamoxicillin for strep throatamoxicillin 250mgfish mox amoxicillinis amoxicillin penicillinclavulanate amoxicillinamoxicillin diarrheaamoxicillin pot clavulanateamoxicillin and clavulanate potassium tabletsamoxicillin and clavulanateaugmentin vs amoxicillinamoxicillin over counter walgreensamoxicillin dosage for adultsalcohol and amoxicillinamoxicillin utidoes amoxicillin expirethuoc amoxicillinbnf amoxicillinamoxicillin piladult dosage for amoxicillin suspension875 mg amoxicillinallergic to amoxicillinamoxicillin spcamoxicillin for ear infectionamoxicillin side effects in womenbuy amoxicillinamoxicillin pregnancy

channel7 live