Menu

Ukrainë, bombardime intensive në Donjeck Featured

Situata në Ukrainë sa vjen e përkeqësohet, teksa përgjatë natës duke zbardhur e diela janë raportuar bombardime intensive me artileri të rëndë në qytetin e Donjeckut. Korrespondentja e BBC në qytetin lindor të Ukrainës bëri të ditur se kjo fushatë bombardimesh është më e keqja e parë në më shumë se 1 muaj, pasi ka zgjatur për rreth 8 orë.


Sipas saj, bombardimet janë kryer si nga ana e rebelëve, edhe nga pozicionet e forcave qeveritare.Luftimet vijnë një ditë pasi vëzhguesit ndërkombëtarë panë një numër të konsiderueshëm mjetesh ushtarake “pa shenja identifikuese” në zonat e kontrolluara prej rebelëve. Ukraina ngriti alarmin se rebelët po merrnin përforcime në mjete ushtarake nga Rusia.Moska e ka mohuar një gjë të tillë, edhe pse në të kaluarën kishte deklaruar se ushtarë rusë që po largoheshin nga Ukraina kishin qenë duke luftuar mes rebelëve. Më shumë se 4 mijë njerëz kanë mbetur viktima që prej nisjes së konfliktit në prill, pasi separatistët prorusë pushtuan dhe morën nën kontroll rajonet e Donjeckut dhe Luhanskut.Një armëpushim i brishtë u arrit më 5 shtator, edhe pse me qindra persona janë vrarë që prej atëherë.Ndërkohë, bombardimet e fundit në Donjeck kanë nisur thuajse prej 4 ditësh, menjëherë pas zgjedhjeve të mbajtura në zonat e rebelëve, por kjo fushatë e fundit ka qenë ekstremisht intensive. Pavarësisht shkallës së gjerë, ende nuk është raportuar për viktima deri më tani.OSBE bëri të ditur se vëzhguesit e saj kanë parë një autokolonë me mjete dhe armë të rënda në zonat e rebelëve përreth Donjeckut. “Më shumë se 40 kamionë dhe tanke” janë parë në një rrugë në lindje të Makiivkas, sipas monitoruesve të situatës, duke shtuar se 19 prej tyre ishin mjete të mëdha që transportonin sisteme artilerie të rëndë, apo topa. Ato “mbanin gjithashtu personel me uniforma në ngjyrë jeshile të errët, por pa shenja identifikuese”.Frika për rikthimin e një konflikti në shkallë të gjerë është shtuar së tepërmi, pas zgjedhjeve të separatistëve të dielën e kaluar, në shkelje të plotë të ligjeve ukrainase, duke bërë që ato të mos njiheshin nga Kievi dhe Perëndimit.

back to top

Gjirokastra ON LINE

hotel

facebook

 

 

 

YouTube

 

 

twitter

 

google+

viagrageneric viagraviagra genericviagra couponsviagra without a doctor prescriptionviagra onlineequipe argentine viagraviagra pricesbuy viagracialis vs viagracheap viagraviagra pillsviagra samplesviagra side effectswhat is viagraviagra couponviagra naturalviagra dosageviagra for sale uknatural viagrabuy viagra onlinegeneric viagra 100mgfemale viagrahow does viagra workhow to use viagraviagra activateherbal viagraviagra tabletssophia viagraviagra sans ordonnanceviagra kaufenviagra tabletviagra vs cialisonline viagracanadian viagraviagra for womenviagra ohne rezept aus deutschlandpfizer viagraviagra 100mgviagra costfree viagraviagra alternativesviagra canadaviagra on lineviagra single packsviagra for menviagra pillviagra 100mg tablets retail priceorder viagraviagra tescoside effects of viagraviagra pillen kruidvatviagra for salediscount viagrawhat does viagra doviagra costsviagra uklevitra vs viagraviagra 100 mgutilisation viagrabest price viagracost of viagraviagra sexviagra wikipediasex viagra for womenwhere to buy viagraviagra nebenwirkungenrevatio vs viagraviagra without a doctor prescription usaviagra genericoviagra 50mgviagra from canadaover the counter viagraviagra effectsviagra substituteviagra medicinepfizer viagra coupons from pfizerbuy generic viagraviagra wikiviagra bestellenviagra ohne rezept auf rechnungcanada viagrawomen viagrabuying viagraviagra softviagra priceviagra 100viagra en ligne livraison 24hviagra on line no prechow long does viagra lastviagra alternativeviagra receptfrittamoxicillinamoxicillin 500 mgamoxicillin dosageamoxicillin side effectsamoxicillin clavulanateamoxicillin rashamoxicillin and alcoholwhat is amoxicillin used foramoxicillin 500mgamoxicillin 875 mgside effects of amoxicillinwhat is amoxicillinamoxicillin usesamoxicillin 1000amoxicillin trihydrateamoxicillin antibioticamoxicillin 500amoxicillin allergyamoxicillin and clavulanate potassiumamoxicillin 500mg capsulesamoxicillin for dogsamoxicillin capsulesallergic reaction to amoxicillinamoxicillin 875amoxicillin dosingamoxicillin dosage for childrenwhat does amoxicillin treatamoxicillin clavamoxicillin for utiamoxicillin dosierungamoxicillin liquidcan amoxicillinamoxicillin bnfamoxicillin medscapeamoxicillin allergic reactionantibiotic amoxicillinside effects of amoxicillin 500 mgamoxicillin for catsamoxicillin clavulanate potassiumamoxicillin reactionadult dosage of amoxicillin suspensionamoxicillin for sinus infectionhow does amoxicillin workamoxicillin alcoholfish amoxicillinamoxicillin overdoseampicillin vs amoxicillinamoxicillin pediatric dosingamoxicillin potassium clavulanateis amoxicillinpenicillin vs amoxicillinamoxicillin for strep throatamoxicillin 250mgfish mox amoxicillinis amoxicillin penicillinclavulanate amoxicillinamoxicillin diarrheaamoxicillin pot clavulanateamoxicillin and clavulanate potassium tabletsamoxicillin and clavulanateaugmentin vs amoxicillinamoxicillin over counter walgreensamoxicillin dosage for adultsalcohol and amoxicillinamoxicillin utidoes amoxicillin expirethuoc amoxicillinbnf amoxicillinamoxicillin piladult dosage for amoxicillin suspension875 mg amoxicillinallergic to amoxicillinamoxicillin spcamoxicillin for ear infectionamoxicillin side effects in womenbuy amoxicillinamoxicillin pregnancy

channel7 live