Menu

Sulm në dy xhami në Afganistan, të paktën 70 të vrarë

 

 Ministria e Brendshme e Afganistanit tha se të paktën 70 njerëz janë vrarë dhe dhjetëra janë plagosur në dy sulme vetëvrasëse në një xhami shiite në Kabul dhe një xhami sunite në provincën Ghor.


Përgjegjësinë për sulmet nuk e ka marrë ende asnjë grup.Sulmet ndodhën një ditë pasi 43 ushtarë afganë u vranë gjatë një sulmi të talibanëve në provincën jugore Kandahar.Ndërsa të martën një sulm mbi shtabin e policisë në krahinën Paktia la pas vetes 60 të vrarë dhe 300 të plagosur.

 

Read more...

A është kjo një mace me kokë njeriu? Reagon policia

Një krijesë e vogël maceje me një kokë njerëzore u shpërnda gjerësisht në rrjet, ndërsa thuhet se krijesa ishte filmuar në Malajzi.


Por, si shumë raste të tjera, edhe ky rast rezultoi “fake”, pasi policia e hodhi poshtë atë.Zyrtarët u detyruan të mohonin ekzistencën e kafshës, pavarësisht videove dhe fotografive që qarkullonin në internet.Klipi është raportuar të jetë filmuar në zonën Pahang të Malajzisë perëndimore.Krijesa tullace me 4 këmbë duket sikur ka një kokë njeriu, ndërsa ka dy dhëmbë të mprehtë dhe flokë të hollë të zinj dhe të rralla.Shefi i policisë së shtetit Datuk Rosli Abdul Rahman tha se fotografitë ishin “të pavërteta”.

 

Read more...

Afganistan, 58 të vrarë nga sulmi i talebanëve

 

Të paktën 58 persona nga forcat afgane janë vrarë nga talibanët gjatë një valë sulmesh në të gjithë vendin.Sipas Ministrisë së Mbrojtjes, më shumë se 60 ushtarë ndodheshin në bazë kur ndodhi sulmi që nisi me shpërthimin e një makine-bombë dhe u pasua nga sulmi në bazë.


Një zyrtar lokal ka njoftuar për 58 të vdekur dhe dhjetëra të plagosur.Një burim lokal thekson se autorët e sulmit kanë përfituar nga bashkëpunëtorët në këtë bazë.Sulmi ndodhi në orën lokale 02:50 kur një grup kryengritësish kanë sulmuar bazën e Chashmos, në distriktin e Maiwand me anë të një automjet ushtarak të mbushur me eksploziv.

 

Read more...

Uragani “Brian” kërcënon Britaninë

Meteorologët kanë paralajmëruar se një uragan më i fuqishëm se Ophelia do të godasë Britaninë këtë fundjavë.


Parashikohet se uragani Brian do të sjellë erëra me shpejtësi 112 km/h dhe shira që mund të shkaktojnë dëme të mëdha.Para disa ditësh, ishujt irlandezë dhe britanikë u goditën nga stuhia ‘Ophelia’ e cila la pas 3 viktima, por tani është shënjestruar Atlantiku. 360 mijë banorë kanë mbetur pa energji elektrike në Irlandë për shkak të uraganit.Ky ndryshim klimatik mendohet se do krijohet në Atlantik, duke sjellë stuhinë e dytë në Britani për këtë sezon. Vendet më të prekura do të jenë qytetet e Anglisë jugore e Uellsi.Erërat mund të sjellin kaos në lëvizjen e këmbësorëve dhe automjeteve, pasi mund të rrëzohen pemë dhe shtylla telefonike. Ne këto kushte autoritetet sugjerojnë që njerëzit të qëndrojnë në ambiente të mbyllura të shtunën.

 

Read more...

Tillerson: Duam zgjidhje diplomatike me Korenë e Veriut

Sekretari amerikan i shtetit Rex Tillerson nguli këmbë se Presidenti Donald Trump dëshiron që të zgjidhë përballjen me Korenë e Veriut përmes diplomacisë.


Përpjekjet për tu marrë vesh do të vazhdojnë derisa të bjerë bomba e parë - deklaroi Tillerson për CNN. Sipas kryediplomatit amerikan, sanksionet dhe diplomacia kanë rezultuar në një unitet të paprecedent ndërkombëtar kundër programit bërthamor të Koresë së veriut.Komentet e Tillerson vijnë ndërsa gjithnjë e më shumë aktorë ndërkombëtarë po binden se SHBA e ka ndarë mendjen për luftë me Korenë e veriut, sidomos pas fjalëvë të vetë Trump që këshilloi sekretarin e tij të jashtëm të mos humbasë kohë duke kërkuar bisedime me shtetin e izoluar.Në intervistën për CNN, Tillerson gjithashtu refuzoi pyetjen nëse e kishte cilësuar presidentin një idiot, duke thënë se nuk kishte ndërmend të merrje me gjëra të tilla të vogla.  Muajt e fundit, Koreja e Veriut ka sfiduar të gjithë botën duke lëshuar raketa mbi Japoni dhe duke kryer testin e gjashtë bërthamor.Gjuha e ashpër që Trump dhe Kim Jong un kanë përdorur ndaj njëri-tjetrit ka rritur edhe më shumë tensioni, duke e bërë përballjen ushtarake një mundësi reale.

Read more...

Katalonja kërkon bisedime. Lideri i rajonit nuk sqaron nëse u shpall pavarësia

Presidenti i Katalonjës ka dërguar një letër vetëm dy orë përpara skadimit të afatit të dhënë nga Madridi zyrtar që kërkon një përgjigje të qartë mbi shpalljen e pavarësisë.


Carles Puigdemont sërish nuk jep një përgjigje të qartë, por përcjell edhe një herë ofertën për bisedime me kryeministrin Mariano Rajoy e kërkon që dialogu të zhvillohet brenda dy muajve të ardhshëm. Nëse ai do ta konfirmonte deklaraten e shkëputjes, atëherë do të ketë edhe tre ditë të tjera kohë për ta tërhequr mbrapsht.  Në të kundërt, Katalonja që gëzon një autonomi të zgjeruar, përballet me perspektivën e vendosjes nën qeverisjen e drejtpërdrejtë të Madridit. Afati i dhënë Puigdemontit është ora 10:00 e paradites së sotme. Pas mbajtjes së referendumti të shkëputjes përpara dy javësh, i konsideruar i pavlefshëm nga Gjykata Kushtetuese e Spanjës, lideri katalanas firmosi deklaratën e pavarësisë në Parlamentin rajonal, por e pezulloi zbatimin e saj me argumentin se dëshironte t’i jepte kohë

Read more...

Suedi, të shtëna me armë drejt një supermarketi me njerëz

Shtatë vetë janë plagosur pasi një person i armatosur hapi zjarr në një supermarket të mbushur me njerëz në Suedi, por policia ka përjashtuar mundësinë që sulmi të lidhet me ndonjë sulm terrorist.


Ngjarja ndodhi në qytetin jugor të Trelleborg, me orën lokale 23:30.Policia ka shkuar në vendngjarje dhe ka bërë rrethimin e zonës ku është kryer sulmi.Policia suedeze raportoi se nuk ka patur vitkima, por 4 nga të plagosurit janë në gjendje të rëndë.Një zëdhënës deklaroi se në vendin e ngjarjes u gjetën disa njerëz me plagë të marra nga plumbat që u shkarkuan mbi supermarket.Sipas raportimeve te mediave suedeze kjo zonë njihet për aktivitetet kriminale të bandave, të cilat jo pak herë kanë patur konflikte me të shtëna me armë zjarri.

 

Read more...

Anëtarja britanike e ISIS vritet bashkë me djalin e saj 12 vjeç

Xhihadistja britanike, Sally Jones është vrarë nga sulmet me dron bashkë me djalin e saj 12 vjeç, thuhet në një raport, shkruajnë neduat britanike.


Megjithëse besohet se ajo është e vdekur, është e pamundur të jetë kategorike duke pasur parasysh pamundësinë për të mbledhur prova në terren. Anëtarët e tjerë të Isis janë raportuar të vdekur por më pas janë rishfaqur.Por tani, duke iu referuar The Sun- ajo është vrarë pas sulmeve të SHBA-së.Ajo është konsideruar si gruaja më e kërkuar britanike, e njohur si rekrutja e Shtetit Islamik

 

Read more...

Strasbourg, Poroshenko: Krimea duhet t'i kthehet Ukrainës

Presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko, ka theksuar se okupimi i Krimesë nga Rusia nuk duhet të konsiderohet si "i përfunduar", duke kërkuar që ky vend t'i kthehet Ukrainës.


"E refuzoj fuqishëm përdorimin e shprehjes 'ngjarje e përfunduar' nga disa persona lidhur me Krimenë", tha Poroshenko në seancën plenare të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës (APKE) në Strazburg, duke reaguar ndaj presidentit çek Milosh Zeman, i cili dy ditë më parë në APKE tha se "Krimea pa dyshim është aneksuar dhe kjo gjë është ngjarje e përfunduar".Në një pyetje lidhur me mundësinë për të shkuar në referendum në Krime, Poroshenko tha se referendumi nuk mund të mbahet "nën hijen e tankeve të Rusisë"."Krimea duhet t'i kthehet Ukrainës. Ne nuk kemi ndërmend ta shesim apo blejmë Krimenë. Kjo është një gjendje që ka të bëjë me sigurinë e tërë botës", u përgjigj Poroshenko.Presidenti ukrainas theksoi se viteve të fundit, Rusia ka marrë një qëndrim agresor ndaj fqinjëve të saj. "Pas shpërbërjes së sovjetikëve, Federata e Rusisë ishte siguri për integritetin tonë territorial", shtoi ai.Ai rikujtoi se tre vite më parë ishte adresuar në seancën plenare të APKE-së si anëtar idelegacionit të Ukrainës, porse paralajmërimet e tij nuk ishin marrë parasysh atëbotë dhe se problemet që atëherë janë rritur çdo ditë e më shumë.

 

 

Read more...

Australi, 'hackerat' vjedhin të dhënat rreth avionëve luftarakë

Informacione i sensitive rreth programeve të mbrojtjes të Australisë janë “hackuar" nga një sulm kibernetik


.Rreth 30 GB të dhëna iu komprometuan një kontraktori të qeverisë, duke përfshirë detajet rreth avionëve të rinj luftarakë dhe anijeve detare.Të dhënat janë cilësuar si komerciale dhe të ndjeshme por jot ë klasifikuara.Shkelja filloi në korrik të vitit të kaluar po vetëm në nëntor u zbulua. Identiteti i hajdutëve kibernetikeSipas zyrtarëve australianë hakeri ka shfrytëzuar një dobësi në softëare që po përdorte nga kontraktori i qeverisë. Softëare nuk ishte përditësuar për 12 muaj.Firma e inxhinierisë së hapësirës ajrore gjithashtu po përdorte fjalëkalime të paracaktuara thanë ata.

 

Read more...
Subscribe to this RSS feed

Gjirokastra ON LINE

hotel

facebook

 

 

 

YouTube

 

 

twitter

 

google+

viagrageneric viagraviagra genericviagra couponsviagra without a doctor prescriptionviagra onlineequipe argentine viagraviagra pricesbuy viagracialis vs viagracheap viagraviagra pillsviagra samplesviagra side effectswhat is viagraviagra couponviagra naturalviagra dosageviagra for sale uknatural viagrabuy viagra onlinegeneric viagra 100mgfemale viagrahow does viagra workhow to use viagraviagra activateherbal viagraviagra tabletssophia viagraviagra sans ordonnanceviagra kaufenviagra tabletviagra vs cialisonline viagracanadian viagraviagra for womenviagra ohne rezept aus deutschlandpfizer viagraviagra 100mgviagra costfree viagraviagra alternativesviagra canadaviagra on lineviagra single packsviagra for menviagra pillviagra 100mg tablets retail priceorder viagraviagra tescoside effects of viagraviagra pillen kruidvatviagra for salediscount viagrawhat does viagra doviagra costsviagra uklevitra vs viagraviagra 100 mgutilisation viagrabest price viagracost of viagraviagra sexviagra wikipediasex viagra for womenwhere to buy viagraviagra nebenwirkungenrevatio vs viagraviagra without a doctor prescription usaviagra genericoviagra 50mgviagra from canadaover the counter viagraviagra effectsviagra substituteviagra medicinepfizer viagra coupons from pfizerbuy generic viagraviagra wikiviagra bestellenviagra ohne rezept auf rechnungcanada viagrawomen viagrabuying viagraviagra softviagra priceviagra 100viagra en ligne livraison 24hviagra on line no prechow long does viagra lastviagra alternativeviagra receptfrittamoxicillinamoxicillin 500 mgamoxicillin dosageamoxicillin side effectsamoxicillin clavulanateamoxicillin rashamoxicillin and alcoholwhat is amoxicillin used foramoxicillin 500mgamoxicillin 875 mgside effects of amoxicillinwhat is amoxicillinamoxicillin usesamoxicillin 1000amoxicillin trihydrateamoxicillin antibioticamoxicillin 500amoxicillin allergyamoxicillin and clavulanate potassiumamoxicillin 500mg capsulesamoxicillin for dogsamoxicillin capsulesallergic reaction to amoxicillinamoxicillin 875amoxicillin dosingamoxicillin dosage for childrenwhat does amoxicillin treatamoxicillin clavamoxicillin for utiamoxicillin dosierungamoxicillin liquidcan amoxicillinamoxicillin bnfamoxicillin medscapeamoxicillin allergic reactionantibiotic amoxicillinside effects of amoxicillin 500 mgamoxicillin for catsamoxicillin clavulanate potassiumamoxicillin reactionadult dosage of amoxicillin suspensionamoxicillin for sinus infectionhow does amoxicillin workamoxicillin alcoholfish amoxicillinamoxicillin overdoseampicillin vs amoxicillinamoxicillin pediatric dosingamoxicillin potassium clavulanateis amoxicillinpenicillin vs amoxicillinamoxicillin for strep throatamoxicillin 250mgfish mox amoxicillinis amoxicillin penicillinclavulanate amoxicillinamoxicillin diarrheaamoxicillin pot clavulanateamoxicillin and clavulanate potassium tabletsamoxicillin and clavulanateaugmentin vs amoxicillinamoxicillin over counter walgreensamoxicillin dosage for adultsalcohol and amoxicillinamoxicillin utidoes amoxicillin expirethuoc amoxicillinbnf amoxicillinamoxicillin piladult dosage for amoxicillin suspension875 mg amoxicillinallergic to amoxicillinamoxicillin spcamoxicillin for ear infectionamoxicillin side effects in womenbuy amoxicillinamoxicillin pregnancy

channel7 live